Стартуваше НБА лигата

Изминатата ноќ со два одиграни натпревари стартуваше новата сезона во НБА лигата. Актуелниот шампион, тимот на Голден Стејт Вориорс славеше против големиот ривал Лос Анџелес

Прочитај повеќе »

Американците објавија список на богати познати личности од поранешна Југославија

„Celebrity networth“ американска  веб-страница која се занимава со проценки на вкупните средства и финансиските активности на познатите личности од светот на спортот, музиката и другите

Прочитај повеќе »

Од денеска ќе биде отворен системот за електронско аплицирање на Конкурсот за поддршка на проекти од национален интерес во културата за 2023

Од денеска ќе биде отворен системот за електронско аплицирање на Конкурсот за поддршка на проекти од национален интерес во културата за 2023 година. Годинава електронското

Прочитај повеќе »

Американски музички награди на 20 ноември во Лос Анџелес. The Weeknd со најмногу номинации

Познатиот канадски пејач Д Викенд има најмногу номинации за претстојните Американски музички награди. (AMAS). Тој доби номинации за најдобар артист на годината, најдобар машки соло

Прочитај повеќе »

Паричната помош за пензионерите и сиромашните граѓани треба да се исплати во ноември

Од ноември треба да почнат исплатите на субвенциите наменети за ранливите категории  кои се дел од пакетот антикризни мерки вреден над  350 милиони евра. Премиерот

Прочитај повеќе »

Реал и Манчестер сити се првите екипи кои изборија пласман во плејофот во Лигата на шампионите

Реал Мадрид и Манчестер сити се првите екипи кои обезбедија учество во нокаут фазата од фудбалската Лига на шампиони. Двата тима вчеравечер одиграа нерешено на

Прочитај повеќе »

На јубилејното издание на фестивалот “Малиот принц” во Дом на културата “Ацо Шопов” ќе гостува Тоби

Денеска на  Станува збор за куклена претстава за деца во режија и адаптација на Драгослав Тодоровиќ, композитор- Виктор Апостоловски, видео анимација- Емил Петро, превод- Драгана

Прочитај повеќе »