Октоберфест е шеснаесетдневен фестивал којшто се одржува секоја година во германскиот град Минхен  почнувајќи од крајот на септември до почетокот на октомври. Оваа година организаторите направија редок исклучок ќе се служи греено вино поради студеното време. Иако, мирисот на греено вино е се присутен на германските божиќни пазари, тој е незаменлив на најголемиот фестивал на пивото во светот. И покрај големите надежи дека посетеноста ќе се зголеми по пандемијата на коронавирусот, годинашниот Октоберфест има помалку посетители поради обилните врнежи и ниските температури.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *