Единствениот добитен тикет за рекордниот џекпот на лотаријата „Пауербол“ од 2,04 милијарди долари е продаден во Алтадена, Калифорнија, соопштија во вторникот претставници на лотаријата, со што среќниот сопственик на тикетот станал добитник на најголемата лотарија досега.

Победничките броеви, кои беа објавени во вторникот наутро, откако беше одложено извлекувањето во понеделникот навечер, беа 10, 33, 41, 47, 56, а бројот на Powerball беше 10. Шансите едно лице да ги погоди сите броеви беше 1 спрема 292,2 милиони.

Најголемиот џекпот на Powerball некогаш бил освоен во јануари 2016 година, кога тројца среќни добитници поделија награда од 1,586 милијарди долари. Секој го зеде својот дел од наградата, кој изнесуваше 983,5 милиони долари.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *