Венеција од следниот април ќе започне со тестирање на воведувањето дневни билети и ограничување на пристапот на посетителите до познатите канали, како дел од, како што рече градоначалникот на овој италијански град Луиџи Бруниаро, првата ваква практика во светот.

Целта на овој потег е да се управува со протокот на туристи за време на пролетниот банкарски одмор и некои летни викенди кога бројот на посетители е на врвот, соопштија локалните власти на прес-конференција, пренесе Ројтерс.

– Првпат во светот да правите нешто вакво, го правите градот резервиран – рече Бруњаро. Ограничувањата ќе важат од 08:30 до 16:00 часот по локално време, првично за вкупно 29 дена и ќе ги опфатат повеќето викенди од 25 април до средината на јули следната година.

Туристите ќе треба да ја резервираат својата посета преку Интернет и да платат пет евра за да добијат QR-код што ќе се проверува на одредени влезни точки и ќе им овозможи пристап до историските области на градот.

Ограничувањата нема да важат за помалите острови во лагуната, како што е Мурано, познат по својата индустрија за производство на стакло. Санкциите за оние кои нема да ги почитуваат мерките ќе се движат од 50 до 310 евра. Жителите и луѓето кои се родени во Венеција, како и студентите, работниците и сопствениците на куќи во градот ќе бидат ослободени од плаќање и резервирање места, рече советникот Микеле Куин.

Посетителите помлади од 14 години ќе треба да се регистрираат, но нема да плаќаат билети. Се проценува дека тестирањето на воведувањето на дневен билет ќе чини три милиони евра, додека во исто време се очекува приходите да изнесуваат околу 700.000 евра.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *