Tејлор Свифт е најстримуваниот уметник во 2023 година на глобално ниво според Spotify, со повеќе од 26,1 милијарди стримови од 1 јануари. Тоа значи дека поп-дивата ја симна од тронот порториканската регетонска ѕвезда Бад Бани, кој ја имаше посакуваната титула три години по ред почнувајќи од 2020 година. Тој е на второто место во 2023 година, следен од The Weeknd на третото, Дрејк на четвртото и регионалниот мексикански музичар Песо Плума на петтото.

Во Соединетите држави, доминацијата на Свифт продолжи – таа беше најстримуваната уметница на платформата, следена од Дрејк и кантри ѕвездата Морган Волен.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *