Светскиот рекет број еден, Новак Ѓоковиќ (34), ја освои првата титула годинава на Италија опен во Рим, победувајќи го во финалето Гркот Стефанос Циципас, со 2-0 во сетови (6-0 и 7-6). Тоа е добра увертира за Ѓоковиќ пред Отвореното првенство на Франција на Ролан Гарос во Париз што започнува в недела, каде што тој ќе атакува на 21-та гранслем-титула. За српскиот тенисер ова беше шеста титула во Рим, која ја освои не губејќи ниту еден сет, со што стана и најстариот победник на овој турнир, постар за 10 дена од Рафаел Надал.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *