Во последниве неколку години, и во нашата земја сите се опседнати со Black Friday (црн петок) и попустите за шопинг кои трговските центри и продавниците ги нудат на овој ден.

Но, дали некогаш сте се запрашале што е всушност Black Friday, зошто се вика така и од каде потекнува овој посебен ден? Секоја година, еден ден после Thanksgiving (ден на благодарност), празник кој Американците го слават, е познатиот Black Friday, кој го сигнализира почетокот на празничната шопинг сезона.Иако овој ден не е официјален празник, многу работодавачи во Америка им даваат слободен ден на вработените и сите го користат тоа за празничен шопинг со големи попусти.

Според првата теорија, името „Black Friday“ првпат било употребено во 1960-тите во Филаделфија. Еднаш годишно во тој град се одржувал традиционален натпревар во американски фудбал меѓу припадниците на армијата и морнарицата. Организаторите секогаш „темпирале“ мечот да биде во сабота по Денот на благодарноста, кој се паѓа во четврток на крајот на ноември.Илјадници туристи ќе се подготват за Филаделфија ден пред натпреварот, да го обиколат градот, да пазарат пред празниците и да се забавуваат. Локалните трговци секогаш се подготвувале за наплив на купувачи и пониски цени за да ги привлечат што е можно повеќе.Полицијата во Филаделфија едвај успевала да се справи со толку многу туристи кои во петок испиле неколку чаши повеќе, што се создавало метеж на улиците и во сообраќајот, но и несреќи, ситни кражби, тепачки… По неколку години интерно името за Ден пред натпреварот меѓу полицајците во Филаделфија бил наречен „Black Friday“.

Според друга теорија, овој шопинг „празник“ на крајот на ноември го добил името по економски термин од англискиот јазик. Кога трговецот е „во црно“, тоа значи дека има доволно приходи да ги покрие трошоците и дека можеме да си дозволиме да ја спуштиме цената.

 

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *