Во Македонија денеска ќе преовладува сончево и многу топло време, со мала до умерена локална облачност.Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 20 степени, а максималната ќе достигне 39 степени. Во текот на неделата не очекува претежно стабилно и многу топло време, а дневната температура на повеќе места ќе надминува 35 степени – велат од УХМР.

Насекаде ќе биде активирано жолто, а во некои делови и портокалово ниво на опасност од висока температура. Од четврток ќе се зголемат условите за попладневна нестабилност со локален пороен дожд и грмежи.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *