Краткометражниот игран филм „Шеќерни луѓе“ во режија на Сузана Диневски е награден со уште 3 нови награди. за најдобар краткометражен филм на тема за жени, на Фестивалот на независен филм во Дубаи во Обединетите Арапски Емирати, за најдобар Европски краток филм. Филмот „Шеќерни луѓе“ досега има освоено вкупно 10 награди во различни категории на повеќе меѓународни фестивали за краткометражни филмови. Воедно, филмот се прикажа и е во селекција на 32 филмски фестивали. И има освоено 2 награди за најдобра филмска музика компонирана од Дуке Бојаџиев на фестивалите во САД и Франција

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *