Изборот за песна на Евровизија 2024 година се одржува во Малме Арената во Шведска. Подвижни LED коцки, LED подови, светлина, видео и сценска технологија ќе се комбинираат за да создадат спектакуларни варијации во арената, додека сцената е поставена точно во средината на публиката, во форма на крст.

Имињата зад концептот се Флоријан Видер, продукциски дизајнер и Фредрик Стормби, дизајнер за осветлување и содржина на екранот.

„Многу сме горди што ја презентираме нашата визија за сценско дизајнирање и осветлување за Евровизија 2024. Не сме виделе нешто слично на Евровизија и концептот ни дава бескрајни можности да создадеме уникатни простори и изрази за сите собрани. Креацијата на Флоријан и Фредрик е едноставно фантастична и ќе биде многу забавно да се види крајниот резултат“, изјави Еба Адиелсон, извршен продуцент.

Дизајнот на сцената и осветлувањето за Изборот за песна на Евровизија 2024 ја става публиката во фокус повеќе од кога било досега

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *