Англиските навивачи на Манчестер Јунајтед ги доживуваат едни од најтурбулентните моменти во поновата историја.

Во еден ден, во рок од само неколку часа, најпрвин дознаа дека Јунајтед го раскинал договорот со Кристијано Роналдо, еден од најдобрите играчи на денешницата, а потоа и дека сопствениците, семејството Глејзер, го продаваат клубот.

Глејзери најавија дека разгледуваат неколку опции, од „истражување стратешки алтернативи“, преку продажба на дел од акциите, до продажба на целата сопственост. Американски бизнисмени го купија клубот во 2005 година за повеќе од 750 милиони евра.

Незадоволни од тоа како семејството Глејзер го води клубот, навивачите речиси секоја година протестираа против американските сопственици. Во 2012 година, семејството Глејзер продаде 10 отсто од акциите преку берзата и оттогаш неколку пати направи слични трансакции.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *