Повеќе од 65.000 луѓе денеска учествуваа во традиционалното новогодишно капење во морето во Холандија, а повеќе од 10.000 луѓе скокнаа во водите од плажа во областа Шевенинген во Хаг.

Како што објави порталот NL Times, бројката од 65.000 луѓе претставува нов рекорд, а луѓето скокнале во морето од 163 локации во Холандија.

Претходниот 1 јануари околу 50.000 луѓе учествувале на настанот, скокајќи во морето од 143 локации во државата.

Температурата на водата на плажата во Шевенинген била околу седум степени Целзиусови и имало силен ветер, а како што пренесува NL Times, сонцето се појавило само кога луѓето излегле од водата, се сушеле и јаделе топла супа.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *