Филмот „Кајмак” на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски ја имаше и италијанската премиера, во селекцијата на Меѓународниот филмски фестивал во Бари. Овој фестивал е еден од најголемите во Италија и е поврзан со две легендарни имиња на италијанската кинематографија. Италијанскиот печат го најави „Кајмак” како „храбрар филм”, Од 7 април „Кајмак” ќе се прикажува и во редовната програма во кината низ Бугарија. На почетокот на месецов, „Кајмак” ја освои Специјалната награда на жирито во престижната програма Недела на режисерите на фестивалот Фантаспорто во Порто, Португалија.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *