Почина на 80- годишна возраст почина Италијанскиот пејач, музичар и текстописец Тото Кутуњо. Пејачот на светски познатиот хит „L’Italiano“ од 1983 година починал во болница во Милано, каде бил хоспитализиран. По долго боледување во последните месеци состојбата му се влошила. За потсетување На познатиот фестивал „Санремо“ учествувал 13 пати. Самостојната кариера ја започна во 1978 година. Тој го освои „Санремо“ во 1980 година со песната „Solo noi“, а второто место го освои шест пати.

Тој беше многу популарен меѓу Италијанците во различни земји низ светот, особено меѓу Италијанците Американци кои ги ценеа неговите песни кои ги слават нивните корени и наследство. Во метрополитенската област Њујорк, тој често се појавуваше во Њујорк и Атлантик Сити, каде што рутински играше пред ентузијастичката публика во преполна куќа.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *