Кога сме жедни и треба да се хидрираме по интензивна активност како трчање, возење велосипед или вежбање во теретана, често пиеме погрешен пијалак. Еве кои пијалоци е најдобро да ги избегнувате по вежбање. Газираните пијалаци можат да ве дехидрираат ако ги пиете во големи количини. Па, подобро почекајте неколку часа по тренинг пред да се напиете газиран пијалак. Пијалаците со силна кофеинска основа не го хидрираат организмот, а по вежбање важно е да го надополните изгубеното количество вода. Наместо кафе, подобро е да се напиете какао по вежбање.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *