Во потесниот избор за оригинална песна за Оскари 2023 година се Ријана, Тејлор Свифт и Лејди Гага. Трите ѕвезди претходно беа номинирани за Златните глобуси и наградите за избор на критичарите во истата категорија за истите песни. Ова би биле првите номинации за Оскар за Ријана и Свифт; четврта за Гага. The Weeknd беше во потесниот избор за ко-сценарио на „Nothing Is Lost. Втората песна од потесниот избор, „My Mind & Me“ од Селена Гомез. Ако било која песна го добие Оскар, текстописците би добиле една единствена статуетка, која некако би морале да ја споделат. Академијата ќе додели не повеќе од четири статуетки Оскар за најдобра оригинална песна.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *