Округот Лос Анџелес ќе мора да плати 16 милиони долари на семејството на Коби Брајант поради објавени фогографии во јавноста. од местото на хеликоптерската несреќа и загинатите лица меѓу кои беа поранешниот кошаркар и неговата ќерка Џана.

Симболично е тоа што одлуката е донесена на роденденот на Коби, 24 август. Неговата сопруга Ванеса го тужеше Лос Анџелес затоа што фотографиите ги направиле и објавиле заменици на шерифот на округот и пожарникари. Федералниот суд ја донесе одлуката поради изјавите на Ванеса Брајант дека имала напади на паника кога дознала дека има фотографии и дека тие се споделуваат во јавност. Таа бараше компензација од 75 милиони долари, но судот нешто повеќе од петина од таа сума.

Исто така, одлучено е Кристофер Честер, кој во истата несреќа ги загуби сопругата Сара и ќерката Пејтон, да добие 15 милиони долари.

По судската одлука, Ванеса Брајант се огласи на социјалните мрежи со фотографија со Коби и Џана: „Се за вас, ве сакам! Правда за Коби и Џиџи“, напиша таа.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *