01. Половина од светското население ќе излезе на избори во 2024 година
Избори ќе се случат во повеќе од 40 држави во 2024 година, при што на гласање ќе излезат четири милијарди граѓани меѓу кои и граѓаните од седум од првите десет најнаселени земји во светот.
02. Ќе се зголемува бројот на луѓе кои живеат до 100 години
Според проценките на Обединетите Нации, целиот свет имал само 27.000 вистински стогодишници во 1970 година.Сега, глобалниот број на стогодишници надминува 500.000 и може да достигне 3,5 милиони во 2050 година, пресметуваат ОН.
03. Интелигентните машини ќе ги освојат нашите секојдневија
Во 2024 година, вештачката интелигенција (AI) станува клучен дел од секојдневниот живот во сите полиња и индустрии. Постои загриженост дека предавањето на контролата над нашите животи на алгоритмите може да ги влоши поделбите и нееднаквостите во општеството.
04. Ќе се зголемува бројот на луѓе кои ќе работат по четири дена во неделата
Сѐ повеќе компании и вработени ќе се префрлаат на 4-дневни работни недели во 2024 година. Тоа веќе се случува, а трендот ќе се засили. Една од причините е токму вештачката интелигенција.
05. Сѐ повеќе ќе се зборува за крајот на чашите за една употреба
Во 2024 година, очекувајте се поголем хор од влади и кафулиња низ светот да воведат доплати за чаши за еднократна употреба за борба против еколошката штета и отпадот.
Милијарди чаши се фрлаат секоја година, а малку од нив навистина се рециклираат
06. Социјалните медиуми ќе се свртат кон подолги видеа, автентична содржина и мачки
Социјалните медиуми се подготвени за значителни промени во 2024 година. TikTok ќе продолжи со својата доминација во во видео содржините, а LinkedIn ќе доминира уште повеќе во професионалниот свет.
Подолгите видеа ќе станат повеќе популарни бидејќи корисниците бараат одговори на нивните прашања, а расте и побарувачката за автентична содржина.
Мачките ќе станат владетели на социјалните мрежи, со преслатки видеа и мемиња од лудории на мачки кои ги преплавуваат нашите мрежи. #CatsRuleDogsDrool ќе биде во тренд.
07. Олимписките и паролимиписките игри во Париз
Почетокот на Олимписките игри во Париз е утврден за 26 јули 2024 година. За прв пат, церемонијата на отворањето на Игрите ќе се одржи надвор од стадион, точно во средината на градот. Наместо да маршираат по патеката, спортистите во Париз ќе бидат претставени со бродови, додека пловат по Сена, а ќе ги гледаат дури 600.000 гледачи.Ќе видиме одбојка на плажа во сенката на Ајфеловата кула, коњички настани во Версајската палата, хотелот на инвалидите каде се одржува стрелаштво и Плас де ла Конкорд со скејтбординг, BMX и кошарка 3х3.Параолимпијадата, која започнува на 28 август, ќе се одржи на различни локации.
08. Повеќе џез, помалку електронска музика
Во 2024 година, Millennials и Gen Z ќе ги менуваат своите навики за електронски ритми за нешто многу поретро: винтиџ џез. Овој тренд ќе се протега и надвор од плејлистите односно низ облеката инспирирана од џезот, слабо осветлените места и lo-fi изгледот. Помладата генерација ќе гледа кон минатото за да ја направи оваа “сакс” естетика своја.
09. Удирањето во воздух клучно за ослободување од стресот
Крајниот лек за ослободување од стрес за 2024 година: удирање во воздухот. Оваа година физичката активности ќе ја издоминираат борбените спортови како што се карате, кик-бокс и џиу-џицу. Дневната доза со ваквите физички активности на многумина ќе им помогне да се чувствуваат посилни, помирни и помоќни.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *