Кога мислиме на санкање, првата асоцијација е обично несмасно детско спуштање со смеа и некоја блага, питома и кратка падина полна со мали зимски ентузијасти. Сепак, има и патеки за санкање за „возрасни“, а еден од светските рекорди се наоѓа во Швајцарија.

Имено, во таа земја, во локалниот регион Јунгфрау, се наоѓа најдолгата патека за тобоган во светот, позната како „Големиот Пинтенфриц“.

Патеката е долга 15 километри и започнува на надморска височина од 2.600 метри

Големиот Пинтенфриц е дефинитивно авантура сама по себе. Патеката е долга дури 15,04 километри. Според туристичките веб-страници од регионот, неговата тежина е „умерена“, а целата „екскурзија“, односно искачување и спуштање, трае околу три и пол часа. Имено, за да искусите едно од најдолгите трки со тобоган во светот, прво ќе треба да се искачите на висинска разлика од 417 метри. Имено, патеката започнува од врвот на планината Фаулхорн, започнува на надморска височина од околу 2.600 метри, а завршува во фотогеничното алпско село Гринделвалд. При спуштање ја намалувате надморската височина за дури 1.437 метри, пренесува Putnikofer.hr.

До врвот на патеката за два и пол часа

Сепак, за да стигнете до почетокот на патеката, како што навестивме претходно, ќе треба малку да се мачите. Имено, доаѓањето до почетокот на патеката подразбира околу два и пол часа пешачење од Прво до врвот Фаулхорн. Кога сте таму, се препорачува да отидете во планинскиот хотел Faulhorn, изграден уште во 1830 година. Додуша, во зима е затворен, но најдолгата патека со тобоган во светот го добила името по поранешниот менаџер. За време на искачувањето ќе уживате и во прекрасните погледи на северната страна на Ветерхорн и прекрасниот Шрекхорн, најсеверниот алпски врв над 4.000 метри. Тука е и познатиот Ајгер.

Поранешниот менаџер на хотелот после работа се симнал со санки во градот

Ова рекордно трчање со тобоган го добило името по поранешниот менаџер на планинскиот хотел Фаулхорн, Фриц Борен, кој го добил прекарот „Пинтенфриц“. Покрај тоа што бил на чело на Бергхотел Фаулхорн од 1888 до 1926 година, тој управувал и со „Пинте“, односно со хотелот Белви во Гринделвалд. Во негово време, хотелот Фаулхорн беше отворен и во зима.
Тој самиот, наводно, сакал да се спушти во Гринделвалд после работа и да ја помине ноќта таму. Секое утро се враќаше на планина, но не се знае како се снајде затоа што тие денови требаше да се оди пешки до Прва (денеска можеш да одиш со жичара до таму). Во секој случај, тој беше многу шарена личност, познат по неговиот хумор, но и по гостопримството. Очигледно, поради него луѓето се насобраа во таа прекрасна област.

Најдобро спуштање наутро со кацига и очила

До првата, која се наоѓа на надморска височина од 2.166 метри и е почетна точка за искачување до врвот на Фаулхорн и почеток на патеките, се стигнува со жичарница од Гринделвалд. Тоа патување трае 25 минути. После тоа, ќе треба да ја земете санката во ваши раце и да пешачите уште 2,5 часа. Препорачливо е да се започне што е можно порано наутро, бидејќи тогаш условите на патеката, но и снегот се најдобри. Во текот на денот снегот се навлажнува.

Има уште неколку совети кои ќе ви помогнат да го извлечете максимумот од најдолгата трка со тобоган во светот. Упатените ве советуваат да носите очила кои ќе ве заштитат од снег и ветер, но и шлем кој ќе ви ја заштити главата во случај на несреќа. Имено, најголемиот дел од инцидентите при санкање се предизвикани од судири со други санки, а не, како што на почетокот може да се помисли, со слетување од патеката. Се разбира, постојат и некои основни правила за санкање – приспособете ја брзината и стилот на санкање на вашите можности и бидете внимателни кон другите.

Рај за љубителите на активности на отворено

Најдолгата патека за тобоган во светот се наоѓа во регионот Јунгфрау, една од најпосакуваните европски дестинации на отворено, позната по прекрасната природа и низата можности за активни одмори. Зимските радости овде се „на стероиди“ – скијачките центри околу Гринделвалд, Венген, Мирен и Хаслиберг нудат 260 километри патеки, како и 100 километри обележани зимски пешачки патеки. И, се разбира, голем број на патеки за санкање. Во лето бројот на километри на обележани пешачки патеки се зголемува на дури 500 километри. Областа е вклучена во списокот на светско наследство на УНЕСКО.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *