„Сам дома“ е најгледаниот празничен филм со Божиќна тематика и „Божиќ на Чарли Браун“ веднаш зад него, според новата анкета на Yahoo News/YouGov.

Поминаа повеќе од 30 години откако Меколи Калкин се прослави глумејќи го измамникот Кевин Мекалистер во „Сам дома“, но 34 отсто од испитаниците сепак го избрале филмот од 1990 година за свој омилен божиќен филм.

Во меѓувреме, „Божиќната приказна“ ја прослави својата 40-годишнина овој месец, а Ралфи Паркер на Питер Билингсли останува исто толку популарен како и кога филмот дебитираше во ноември 1983 година.Комедијата се најде на блиско второ место по „Сам дома“ со 33 отсто од гласовите – еден отсто повеќе од „Божиќ на Чарли Браун“.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *