Најбогат човек во светот според Форбс за 2021 година изрази желба да го купи Манчестер Јунајтед од фамилијата Глејзер со цел да го спаси својот омилен клуб во тешките моменти, пренесуваат англиските медиуми.Ретклиф кој веќе е сопственик на францускиот клуб Ница и на швајцарскиот клуб Лозана, како и на велосипедскиот тим Инеос, имаше и  опција за превземање на Челзи, но неговата понуда од 4.25 милијарди фунти не беше доволна. А, доколку сака да го превземе Манчестер Јунајтед ќе мора да издвои околку 6 милијарди фунти.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *