Познатиот црвен џемпер што принцезата Дијана го носеше непосредно по нејзината свршувачка со тогашниот принц Чарлс, со голем број бели и една црна овца, е продаден на аукција за 1,1 милион долари.

Принцезата носешла плетен џемпер на поло натпревар во јуни 1981 година за време на нејзините бурни рани денови во кралското семејство. Во тоа време, џемперот „Black Sheep“ стана една од најпознатите облеки, која ги носела Дијана. Облеката е продадена за 1,1 милиони долари, вклучувајќи ги додатоците и провизијата, по жестоката битка од онлајн понудувачите. Вкупниот износ бил повеќе од десет пати повеќе од првичната проценка на Sotheby’s од 50.000 до 80.000 долари.

Според Sotheby’s, тоа е највисоката цена некогаш платена на аукција за парче облека што и припаѓал на принцезата Дијана – надминувајќи ја нејзината балски фустан што бил продаден во јануари за 604.800 долари (околу 566.000 евра).

Парчето облека ја создале тогаш малку познатите дизајнери Сали Муир и Џоана Озборн и нивната фирма „Warm and Wonderful“, која подоцна станала позната. Облеката Било толку познато што дури се појавило во четвртата сезона на драмата на Нетфликс „The Crown“, која ја прикажува поновата историја на династијата Виндзор.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *