Македонецот Мартин Саздов – Сакса  стана светски првак во Дота 2 и со тимот освои 8,5 милиони долари. Во битката за победничкиот пехар на „Д Интернешнл“ или светското првенство во Дота 2- Мартин Саздов и тимот со доминантна партија ја добија Тундра (3-0, и покрај трофејот стнаа побогати за 8,5 милиони долари. Мартин Саздов е првиот Македонец кој се натпреварувал на официјалните светски првенства на Дота, а интересно е што тој со два метри и три сантиметри беше највисокиот играч кој се натпреварува во оваа категорија на е-спорт.

Популарниот „Сакса“ и соиграчите на патот до светската круна прво го совладаа Сикрет со 2-1 за пласман во големото финале: Противникот од првата рунда обезбеди место во финалето и покрај неуспехот во мечот против „ Tundra Esports“со победата против Тим Ликвид (2-1).

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *