Коктел фустанот со боја на слонова коска, дизајниран од оскаровецот Вилијам Травиља, е една од најлегендарните облеки во историјата на филмот и најскапиот филмски костим на сите времиња, според Гинисовата книга на рекорди.Фустанот бил продаден на аукција во 2011 година за 4,6 милиони долари.

Сцената од филмот Seven Years of Faith во кој Мерлин Монро стои над решетките на метро стана легендарна.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *