Кристина Агилера ја објави својата сега легендарна песна Beautiful во 2002 година, таа испрати важна порака дека треба да дозволиме нашата внатрешна убавина да блесне без оглед на тоа што мислат или рекле другите за нас.

Сега, на 20-тиот роденден на песната, објави ново видео со исто толку силна порака, која се однесува на светот во кој живееме.

На видеото се прикажани деца приврзани за своите телефони, како се справуваат со тешкотиите со кои се соочуваат децата во реалниот свет. Има млади балерини опседнати со своето тело, млада девојка која сака да изгледа како модел што ја гледа во списание и тинејџер кој се бори со своето ментално здравје.

Но, видеото дава и надеж. На крајот, секое прикажано дете добива помош, ја брише шминката од лицето или откинува страници од списанието. Кон крајот на видеото, има сцена на која се гледаат деца како си играат надвор на сонце.

Самата Агилера не се појавува во видеото, но на Инстаграм напишала: „Убави сме, без разлика што велат.“.

Додека експертите штотуку почнуваат да го разбираат влијанието на социјалните мрежи врз децата, една студија покажува дека децата на возраст под 11 години кои користат Инстаграм и Снепчет имаат поголема веројатност да покажат проблематично дигитално однесување, како што се посета на страници што нивните родители не би ги одобриле, како и поголема веројатност да учествуваат во онлајн вознемирување.

 

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *