Малку работи повеќе укажуваат на празничната сезона од хитот на Мараја Кери „All I Want for Christmas Is You“.

„Билборд“ проценува дека пејачката минатата година од песната добила 1,86 милиони долари, додека според студијата на „Економист“ од 2016 година, Кери од хитот во просек заработува 2,5 милиони долари секоја година. Песната, објавена во 1994 година, би можела да надмине 100 милиони долари во вкупна заработка во 2023 година, според извештајот на Асошиетед прес.

„All I Want for Christmas Is You“ достигна една милијарда преноси на Spotify во декември 2021 година и беше број 1 на Hot 100 на Billboard во последните четири години по ред. Кери со текот на годините заработи милиони долари благодарение на нејзината успешна музичка кариера, турнеи и поддржувања, а пејачката има проценета нето вредност од 350 милиони долари, според Celebrity Net Worth.

„All I Want For Christmas Is You“ постави три Гинисови рекорди во 2019 година, вклучувајќи го и насловот на најстримуваната песна на Spotify во 24 часа. Во еден ден во декември 2018 година е стримуван повеќе од 10,8 милиони пати, а во 2022 година повторно го собори рекордот со 21,3 милиони стримувани слушања, пренесува „Индекс“.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *