Кајли Миног ќе ја добие наградата Brits Global Icon на годинешната церемонија на 2 март, „како признание за нејзината кариера која се протега низ пет децении како една од најуспешните и најкултните светски музички ѕвезди“, соопштија организаторите.

Британска икона е највисокото признание доделено од Brit Awards, со претходни победници меѓу кои Елтон Џон, Роби Вилијамс, Дејвид Боуви и Тејлор Свифт.

Миног, кој исто така е номиниранa за интернационален уметник на годината, е потврдено дека ќе настапи на вечерта, придружувајќи им се на претходно најавените Дуа Липа и Реј. Таа е единствената жена изведувач што постигнала албум број 1 во пет последователни децении во Обединетото Кралство. Во 2023 година, таа го издаде својот студиски албум бр. претходно овој месец.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *