Одбојкарите на Италија ја победија Полска синоќа во Катовице со 3:1 во финалето на Светското првенство. Ова е прв трофеј за Италија на Мундијалите по пауза од 24 години. Претходно тие победија во 1998, исто како и во 1990 и 1994 година.Во натпреварот за бронзениот медал, Бразил ја совлада Словенија со 3:0.Мундијалот во Полска и Словенија се играше од 26 август до 11 септември.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *