„Форбс“  ja oбјавi листаta на најбогатите Американци а вкупното богатство на 10-те најбогати Американци е 1,1 трилион долари.

Едно од најголемите изненадувања годинава е тоа што основачот на Фејсбук, Марк Закерберг, по осум последователни години, веќе не е на топ-10 листата. Причината е падот на акциите на „Мета платформс“, поради што фирмата загуби 74 милијарди долари. Џеф Безос веќе не е на првото место, а таму сега се наоѓа Илон Маск – сега и официјално најбогатиот човек во Америка. Следува списокот 10 најбогати луѓе во САД…

1. Илон Маск. Нето богатство: 251 милијарди долари

2. Џеф Безос. Нето богатство: 151 милијарда долари .

3. Бил Гејтс. Нето богатство: 106 милијарди долари

4. Лери Елисон. Нето богатство: 101 милијарда долари

5. Ворен Бафет. Нето богатство: 97 милијарди долари

6. Лери Пејџ. Нето вредност: 93 милијарди долари

7. Сергеј Брин. Нето богатство: 89 милијарди долари

8. Стив Балмер. Нето богатство: 83 милијарди долари

9. Мајкл Блумберг. Нето вредност: 76,8 милијарди долари

10. Џим Волтон. Нето богатство: 57,9 милијарди долари

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *