„Домаќинство за почетници“, првиот македнски филм на македонско-австралискиот автор Горан Столевски, е годинашниот македонски кандидат за Оскар за најдобар странски филм на 6 септември имаше светска премиера на 80. филмски фестивал во Венеција. имаше одлични рецензии. Македонската премиера ќе биде на отворањето на годинашниот фестивал „Браќа Манаки“ во Битола на 23 септември. 96. церемонија за доделување на Оскарите ќе се одржи на 10 март 2024, во театарот Долби во Лос Анџелес.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *