Хрватската  фудбалска репрезентација  ја мина првата нокаут пречка на Мундијалот и обезбеди место во четвртфиналето во кое ќе ги одмери силите со Бразил. „Коцкестите“ мораа да играат продолженија, а потоа и пенали за да ја добијат Јапонија.

Бразил се пласираше во четвртфиналето на Светското првенство откако одигра одличен меч и со 4:1 ја победи Јужна Кореја. Бразил и Хрватска ќе ги одмерат силите во четвртфиналето во петок.

Инаку со дешените два натпревари помеѓу Мароко-Шпанија, Португалија-Швајцарија се комплетира и оваа фаза каде што ќе се знае и последната двојка која оди во четвртфинале.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *