Хрватскиот тенисер Борна Чориќ го постигна најголемиот успех во кариерата откако во финалето доцна сионоќа  на Мастерсот во Синсинати за нешто помалку од два часа игра го совлада  Циципас со 7:6 (0), 6:2.. Хрватот пристигна во Охајо како 152. играч во светот, но во текот на целата недела играше маестрално а во финалето играеше уште подобро.. Чориќ ја освои третата титула во кариерата, односно прва по 2018 година кога славеше во Хале.Чориќ е четвртиот тенисер оваа сезона кој ја освои својата прва титула на Мастерс серијата.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *