Безбедноста на претстојното Светско фудбалско првенство, на кое домаќинот Катар се очекува да прими два милиони посетители од странство, ќе биде „многу строга“, бидејќи сите навивачи ќе бидат собрани во еден град, најави претседателот на ФИФА, Џани Инфантино.Катар е држава со 2.6 милиони жители, а земјата за време на Мундијалот се очекува да ја посетат два милиони навивачи. Организаторите на СП го објавија ценовникот за сместување на навивачите во Катар, па така Апартманите и вилите лоцирани низ Доха ќе се движат од 350-400 евра од ноќ.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *