УЕФА на денешната  ждрепка за групната фаза во Лигата на шампионите, воедно ќе ја додели и наградата за најдобар фудбалер во Европа за 2021/22. Освен за најдобар фудбалер ќе бидат доделени  и останатите три награди за најдобра фудбалерка, најдобар тренер и најдобар тренер во женскиот фудбал.

Карим Бензема ќе биде прогласен за најдобар пред Тибо Куртоа и Кевин Де Бројне, по што ќе ја наследи наградата од Жоржињо кој сè уште е актуелен освојувач.

Во конкуренција за најдобар тренер се Карло Анчелоти, Пеп Гваридола и Јурген Клоп.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *