BBC го објави новиот документарен серијал од три продолженија за историјата на disco музиката.

Филмот „Disco: Soundtrack of a Revolution“ носи интервјуа со disco легенди како Colleen „Cosmo“ Murphy, Nicky Siano, Honey Dijon, David Morales, François K и Candi Staton. Првиот дел го истражува потеклото на disco музиката во баровите во Њујорк, додека вториот ги открива блескавите и најславни денови на disco манијата.

Серијата, исто така, ги враќа во живот некои од најпознатите хитови како „Love to Love You Baby“ на Donna Summer до „You Make Me Feel Mighty Real“ на Silvester. Последната епизода е за реакцијата на белата публика на оваа музика која оригинално потекна од афро-американците и како полека таа замина во историјата.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *