И репрезентацијата на Англија ја оправда фаворитската улога, и се пласираше во 1/4 финалето на Мундијалот во Катар. Со тоа и вториот ден од осминафиналињата мина без изненадувања, откако во саботата пласман меѓу најдобрите осум обезбедија Холандија и Аргентина, а вчера тоа го сториа  Франција и Англија. Франција и Англија за прв пат по 40 години ќе одиграат дуел на Светското фудбалско првенство и ќе се борат за премин меѓу осумте најдобри репрезентации на Катар.

Натпреварот ќе се одигра на 10.декември во 20 часот.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *