Новак Ѓоковиќ, првиот светски рекет и најдоминантниот тенисер во историјата на „белиот спорт“, го собори рекордот на славната Германка Штефи Граф и стана апсолутен светски тениски рекордер со 378 недели на врвот на АТП листа. Новак со тоа стана првиот тенисер што стигнал до првото место откако претходно беше петти на ВТА-листата. Но, Ѓоковиќ, што е уште поважно за навивачите, на тој начин го трасираше патот кон вечноста, кој се здоби со услови да ја надмине Граф, која во исклучително богата кариера помина 377 недели на чело на ВТА листата. Меѓу играчите кои беа активни на чело на АТП караванот беа Енди Мареј (41 недела), Карлос Алкараз (20 недели) и Данил Медведев (16).

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *