Кошаркарите на Шпанија се новите шампиони на Европа. Тие во финалето ја совладаа Франција со резултат 88:76. Пред сѐ, победата и титулата ја постигнаа со извонреден шут за три поени.Репрезентацијата на Шпанија по четврти пат се искачи на европскиот кошаркарски трон.Шпанија до трофејот на 41. Европксо првенство стигна со само еден пораз, од Белгија во групната фаза. Инаку Бронзениот медал заврши кај домаќинот на завршницата Германија, која во „малото финале“ ја совлада Полска со 82-69.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *