Часовникот на поранешниот нацистички лидер Адолф Хитлер е продаден на аукција во американската сојузна држава Мериленд за 1,1 милион долари.Аукциската куќа „Alexander часовникот го процени на вредност меѓу два и четири милиони долари, со образложение дека станува збор за „остаток од Втората светска војна со историски размери“.На часовникот има иницијали „A“ и „Х“, како и свастика.

Хитлер изврши самоубиство во Берлин на 30 април 1945 година.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *