Еден од најдобрите тенисери во светот, Роџер Федерер објави дека одлучил да стави крај на кариерата.

Четириесет и едногодишниот Швајцарец најави дека неговиот последен турнир ќе биде Лејвер купот. Тој поради бројните повреди нема да може да ја продолжи кариерата.

Федерер последен пат се појави на теренот во јули минатата година во рамките на Вимблдон. Оваа година Лејвер купот ќе се одржи од 23 до 25 септември во Лондон.

Роџер Федерер го освои Вимблдон осум пати, Австралија Опен шест пати, УС Опен пет пати и Ролан Гарос еднаш. Вкупно освои 103 АТП турнири.

Швајцарецот 310 седмици беше првиот рекет на светот. Федерер, исто така, го држи рекордот како број еден непрекинато – 237 последователни недели.

Покрај тоа, Федерер е победник на Дејвис купот и олимписки шампион во Пекинг 2008 во парови.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *