Украинската атлетичарка Јарослава Махучик го урна светскиот рекорд во скок во височина стар 37 години.

Махучик во Дијамантската лига во Париз прескокна 210 сантиметри и така го урна рекордот на Стефанка Костадинова, која во Рим во 1987 година скокна 209 сантиметри.

Јарослава вчера немаше конкуренција затоа што таа уште во првиот обид скокна 207 сантиметри.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *