Врз основа на гласовите на повеќе од еден милион патници од 172 земји, организацијата за најдобри европски дестинации (European Best Destinations – EBD) ја објави својата листа на 20 најмодерни места, меѓу повеќе од 500 дестинации, на кои ќе им биде доделена наслов „Најдобри европски дестинации 2024 година“.

Со рекорден број гласови, Марбела во Шпанија е на врвот на листата, со што е првпат шпанска дестинација да се најде на врвот на ранг-листата. „Тоа е дестинацијата за која најмногу гласале американските и англиските патници за престој во Европа во 2024 година“, објаснува ЕБД.

„Ова е сончева, природна, спортска, гастрономска дестинација со пет ѕвезди, која има сè да ги задоволи и најпребирливите патници.“ Зад Марбела следат Монако, Малта, Женева и Батуми (Грузија) на првите пет места.

Избрани за квалитетен живот, одржлив развој, целогодишна културна понуда, зголемена популарност на социјалните мрежи и меѓународно признание (паметен туризам, зелен главен град на ЕУ, УНЕСКО, сини знамиња…) 20-те најдобри места ќе бидат промовирани низ цела година и се овластени да ја покажат престижната титула „Најдобра европска дестинација во 2024 година“.

Со наградуваните дестинации како Монако, Марбела, Малта, Женева, Мадеира, Фиренца, Рига и Батуми, јасно ја гледаме желбата за ексклузивни патувања до места кои се препознаваат по квалитетот на понудата и услугите.

Патниците сакаат да уживаат во кулинарски, културни и спортски искуства и претпочитаат дестинации кои комбинираат плажа, активности на отворено, ноќен живот и микролокации за да ги откријат сами, без планови или ограничувања.

Марбела

Овогодинешниот победник е дестинација која привлече 149.192 гласови, што е рекорд од формирањето на натпреварот и ја рангира Марбела не само како најмодерна од европските дестинации, туку и како една од најдобрите дестинации за голф во Европа, како и едно од најдобрите места за љубителите на храна, и љубителите на продавници.

„Секаде каде што голферите ќе изберат да играат, тие ќе уживаат во одлични терени за голф, од кои многу имаат панорамски поглед на планините и Медитеранот“, пишува ЕБД

Направете обиколка на љубителите на храна во овој андалуциски град кој сака храна, кој може да ја задоволи секоја желба – и нуди глетки и вибрации, со три ресторани со ѕвезди на Мишелин, плус стотици помали ресторани кои служат сè, од медитеранска и тајландска храна, до паела и вкусни локални предјадења. Одлична храна е главен дел од привлечноста на Марбела“.

Со повеќе од 300 сончеви денови годишно, јадењето на отворено на плажа или под ѕвездите е практично загарантирано.

Монако

Монако, се најде на потесниот избор како одржлива дестинација поради нејзината посветеност на одржлив туризам и заштита на океаните.

„Монако долги години се фокусира на зелениот развој и дестинацијата продолжува да се проширува и да ја почитува својата посветеност кон природата“, велат од EBD. „Се смета за совршена зелена дестинација за одмор која комбинира велнес, гастрономија, шопинг, плажа, водени активности и спортови на отворено.

Тоа е омилена дестинација за парови на возраст од 25 до 45 години и дестинација на Ривиера која доби најмногу гласови од основањето на натпреварот, пред Кан и Ница.

Уникатна дестинација, Монако ја одразува совршената комбинација на гламур, култура и релаксација. Познат по својата безбедност, изненадува и со богатството на својата историја.

„Гастрономски задоволства, културни и спортски настани, исклучителен ноќен живот, шопинг искуства, бањи за релаксација… Најеклектичните соништа се остваруваат на ова место“, објаснува ЕБД.

Организацијата го препорачува Монако за романтичен престој, семејно патување или одмор со пријателите бидејќи има „разновидни хотелски понуди кои ги исполнуваат сите очекувања“.

Со својот океанографски музеј, палатата на принцот и воодушевувачките панорами, каде зеленилото на градините се спојува со синилото на Медитеранот, вилата Монако, во срцето на Кнежевството, нуди пријатни прошетки меѓу рибарски чамци и престижни јахти.

Малта

Сончевата Малта изгледа како совршено место за романтични и семејни одмори или одмори со пријателите. Тоа е, исто така, природна дестинација која неколку пати ја добиваше ознаката за одржлив туризам од Европската комисија и ја зазема позицијата број еден за патници на возраст од 25 до 45 години кои бараат активен одмор во Европа.

Малта, Гозо и Комино нудат протега на село и неверојатно крајбрежје. „Каде и да одите, пејзажот и архитектурата обезбедуваат спектакуларна позадина со впечатливи камени градби во боја на мед свртени кон најдлабокото медитеранско сино“, посочува ЕБД.

Со поволна клима во текот на целата година и голем број подводни локации, Малта постојано е препознаена како една од најдобрите дестинации за нуркање во светот.

Културата на Малта е уникатен спој на влијанија од различните цивилизации кои ги населувале островите илјадници години, од праисториските мегалитски луѓе, до Феничаните, Грците, Римјаните, Арапите и витезите на Свети Јован.

Земјата е исто така врвна европска ЛГБТК+ дестинација и беше број еден на мапата на Rainbow Europe седум години по ред. Другите два острова, Гозо и Комино, можат сами да бидат пријатна промена или алтернативни дестинации.

Женева

Женева е швајцарската дестинација со најмногу гласови од основањето на ова натпреварување. Тоа е и дестинација со најдобар квалитет на живот на ова европско рангирање.

Сместена во срцето на Европа, опкружен со природа што инспирира стравопочит, градот се разви околу најголемото алпско езеро во Западна Европа, со величествените Алпи и планините Јура во позадина. Лозја, прошарани со живописни села, го опкружуваат градот.

Вториот по големина град во Швајцарија, Женева е мешавина од историски шарм и живописна култура. Тоа е горд домаќин на европското седиште на Обединетите нации, јавна плажа и жива атмосфера.

Покрај дипломатската важност, Женева се слави и по светски познатото производство на часовници и прекрасната традиција на чоколадо. Откривањето на Женева е патување низ најголемиот стар град во земјата, вечера во врвни ресторани и вклучување во активности на отворено. Неодамна, меѓу туристичките атракции се семејните одмори „бегство во науката“ и choco-pass, независна обиколка на продавници за чоколади.

Батуми, Грузија

Батуми станува една од најнаградуваните дестинации во Европа. Таа е меѓу водечките светски дестинации и сега е избрана за една од петте најдобри европски дестинации што треба да ги посетат патниците ширум светот.

Безбеден, зелен, пријателски, совршен за романтичен, велнес или гастрономски одмор, Батуми е најмодерната дестинација во 2024 година за најдобри сензорни искуства во Европа по најдобра цена.

Годинава доби повеќе гласови од Лондон од американските патници во натпреварот EBD и е едно од најбезбедните места на континентот, побезбедно од Париз, Милано, Лондон, Берлин и повеќето европски метрополи. (Батуми има двојно поголема стапка на криминал од безбедна дестинација како Виена.)

Овде, историјата се среќава со космополитската модерност и недопрената природа во прекрасниот регион Аџара. За мрзливи денови на плажа, возбудлив ноќен живот, романтични одмори, авантури со пријателите и семејството, благосостојба и кулинарско богатство, Батуми е опишан како „вистинско сетилно патување“.

Архитектурата на градот била дизајнирана од европски архитекти во 19 век кога Батуми станал пристанишен град наречен „Порто Франко“ (слободно пристаниште). Поради оваа причина, градот е дом на различни култури и религии, каде што христијанските православни, католичките и ерменските цркви, џамии и синагоги живееле во хармонија низ вековите.

Батуми има извонреден спој на прекрасни пејзажи со море и високи планини, антички културни споменици, манастири, средновековни мостови, езера и автентични села за патување назад во времето, заедно со извонредна архитектура.

Плоштадите и улиците во европски стил, хотелите со светски бренд и кафулињата во стариот град го претворија во културен центар во кој се одржуваат големи европски настани, меѓународни уметници, уметнички изложби и светски првенства во спортот. Покрај легендарното гостопримство, Батуми има и одлични вина и главно неоткриена кујна.

Следните на листата се

Рига, Латвија

Мадеира, Португалија

Фиренца Италија

Лондон, Англија

Рејкјавик, Исланд

Кап Фере, Франција

Сиена, Италија

Понца, Италија

Порто Векио, Франција

Шампањски вински регион Франција

Фарски Острови

Сирмионе, Италија

Пиран, Словенија

Њуки, Британија

Тасос, Грција

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *