Американската пејачка Тејлор Свифт од концертната турнеја заработува повеќе од 13 милиони долари на ноќ и е на пат да стане концерт со најголема заработка во музичката историја.Најголем дел од парите одат за организациски трошоци.Свифт е на пат да заработи повеќе од 1 милијарда долари, праг што ниеден уметник никогаш не го достигнал.Според индустриското издание Полстар, во текот на 22-те дена од турнејата, таа заработила 300 милиони долари. Планирани се 50 настапи во САД, а потоа продолжува шестата концертна турнеја на кантавторката во странство.Полстар проценува дека вкупната заработка од турнејата може да надмине 1,3 милијарди долари.Просечниот билет за концерт на Тејлор Свифт чини 254 долари.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *