Британската издавачка куќа „Лин рекордс“ го објави новиот албум на Симон Трпчески насловен „Пријателство“ (Friendship), кој веќе е достапен на дигиталните платформи. „Многу сум горд на овој албум бидејќи е реализиран во тежок и предизвикувачки период како за нас и човештвото, така и за моите колеги со кои го снимавме. Ова е мојот прв албум посветен на камерната музика и втор снимен во пандемијата. Трпчески во моментов е во САД, каде што го очекува серија концерти, што ќе стартува во Денвер, а потоа има настапи во Сараево, Целје, Билбао и Женева. Претходнио периот Трпчевски со низа концерти го промовираше неговиот последен проект насловен Македонисимо

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *