Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за половина денар, а цената на дизел горивата се зголемува за еден денар за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,62 отсто.

Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 85 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 87, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 79,5, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 79 денари за литар. Со одлуката на РКЕ за 0,76 денари за килограм се зголемува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и ќе изнесува 45,791 денари.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *