Манчестер Сити денес ќе ја започне одбраната на титулата во Лигата на шампионите и тоа пред своите гледачи каде ќе се соочи со српскиот првак Црвена Звезда.

„Граѓаните“ имаа добра подготовка за овој дуел и со пресврт го совладаа Вест Хем во Премиер лигата. Пеп Гвардиола е задоволен од реакцијата на играчите, тимот и се надева дека тие ќе одговорат на соодветен начин во најквалитетното клупско натпреварување.

-Менаџерот може да оди на ТикТок и да ја повтори мотивацијата, но тоа не функционира. Секој играч мора да биде допрен тоа и да го чувствува тоа. Тоа им припаѓа нив, на полувреме знаев дека треба да дојдам кај играчите бидејќи тие беа лути. Кажав: „Зошто сте лути, губите со 1-0, но играте добро. Бидите подобри напред и ќе биде  3-1? Ги туркаме, тие имаат неверојатен менталитет, никогаш да не се откажуваат, -рече Шпанецот и додаде:

-Важно е играчите да не се чувствуваат опуштено. Ако управат е опуштена, добро, тие не даваат голови. За нашиот клуб да ја освои Лигата на шампионите е нешто неверојатно. Колку екипи освоиле една Лига на шампиони. Во перспектива не направивме ништо посебно, само едно. Клубот тоа го немаше, да се биде дел од тоа е гордост, -порача Пеп.

Дуелот Сити-Звезда се игра од 21 часот.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *