По повод страшното злосторство, нечуено на наше тло, што се случи синоќа кога малолетниот ученик К.К. (14) уби осуммина свои пријатели и обезбедувачи, а рани седуммина во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар, прогласена е тридневна жалост, која ќе трае од петок до недела заклучно со овие денови.

Поради смртта на осум деца и припадници на обезбедувањето, не само во домовите на жртвите, туку и во цела Србија владее тага и неверување. По повод овој трагичен настан, министерот за образование Бранко Ружиќ на конференцијата изјави дека од петок до недела ќе биде тридневна жалост.

Денот на жалост како и тридневната жалост имаат посебно значење, а казните за непочитување на мерките може да изнесуваат и до 200.000 динари.

 

 

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *