Престижниот американски магазин „Форбс“ објави листа на највлијателни жени во 2023 година, а на листата се најдоа бројни имиња од светот на политиката, економијата и светот на музиката.

„Како и секогаш, листата на моќници во 2023 година беше одредена врз основа на четири главни индикатори. Пари, медиуми, влијание и сфера на влијание. За политичките лидери, БДП и населението беа разгледани“, вели Форбс.

Годинешната листа на најмоќни жени ја предводи претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

„Таа беше назначена за претседател на ЕК во јули 2019 година. Таа е првата жена на таа позиција и е одговорна за законите што влијаат на повеќе од 450 милиони Европејци“, се вели во извештајот. На второ место е Кристин Лагард, претседателка на Европската централна банка. Лагард стана првата жена на чело на Европската централна банка на 1 ноември 2019 година. На третото место беше потпретседателката на САД, Камала Харис, која во јануари 2021 година стана првата жена, првата црна личност и првата Американка со јужноазиско потекло што стана потпретседател на САД. На четвртото место се најде италијанskata премиерka Џорџa Мелони. Таа ја презеде улогата на премиер на Италија во октомври 2022 година, со што стана првата жена во историјата што ја има таа функција.

Еве кој влезе во топ 10 листата на најмоќни жени:

Урсула фон дер Лајен
Кристин Лагард
Камала Харис
Џорџa Мелони
Тејлор Свифт
Карен Линч
Џејн Фрејзер
Абигејл Џонсон
Мери Бара
Мелинда Француски Гејтс

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *