Фотографија на новокрунисаниот британски крал Чарлс III. и кралицата Камила во Бакингемската палата по крунисувањето беше избрано за божиќната честитка на кралската двојка, објави Бакингемската палата.Чарлс беше крунисан за крал во мај, осум месеци откако дојде на тронот, на голема церемонија во лондонската Вестминстерска опатија со историја долга повеќе од 1.000 години. Камила, втората сопруга на Чарлс, беше крунисана за кралица.

Чарлс е прикажан како носи царска круна, наметка (Robe of Estate) и туника за крунисување, а Камила носи круна, мантија и наметка на кралицата Марија дизајнирана од Брус Олдфилд.

Фотографијата е направена од Хуго Бурнанд во салата на тронот, соопшти палатата.

 

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *