Излезе првиот тизер за филмот Priscilla, на кој работеа режисерката Софија Копола и продукциската куќа А24. Кејли Спени и Џејкоб Елорди ги портретираат Присила и Елвис Присли. Оваа биографска драма е адаптација на мемоарите на Присила Присли од 1985 година, „Елвис и јас“, и го истражува нејзиниот живот и врската со кралот на рокенролот.

Интерпретацијата на Копола на животот на славната двојка го следи биографскиот филм за Елвис од 2022 година, во режија на Баз Лурман, со Оливија ДеЈонџ и Остин Батлер во главните улоги. Филмот на Лурман доби две номинации за Златен глобус и една номинација за Оскар. За разлика од Лурман кој се фокусираше на животот и кариерата на Елвис, Копола ќе ја раскаже приказната од перспектива на Присила.

 

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *